Nõmme Vaba Aja KeskusValdeku noortekeskusTeated13.-14. juunil õppisid noorsootöötajad Fair Play meetodit ja külastasid Saue ning Keila noortekeskuseid

13.-14. juunil õppisid noorsootöötajad Fair Play meetodit ja külastasid Saue ning Keila noortekeskuseid

Reede, 9. juuni 2023

13.06-14.06 käisime koos Pääsküla Noortekeskusega tutvumas Keila ja Saue noortekeskustega ning õppisime mis on Fair Play meetod. Proovisime üheskoos kuidas seda kasutada ja ausalt öeldes oli meil väga lõbus koolitumine.

Saue noortekeskus on pika ajalooga ja üks vanimaid noortekeskuseid Eestis. Täna asuvad nad hoones, mis on spetsiaalselt noortekeskuseks ehitatud ning seal saab kasutada lisaks avatud noorsootöö võimalustele näiteks bändiruumi, võimlat või õppida rohkem mägironimise kohta. Maja oli suur ja mitmekülgne ning soovitame sinna kindlasti külla minna.
Saue noortekeskusega saad lähemalt tutvuda nupul.

Külas Saue noortekeskuses
Keila noortekeskus paelus meid, sest neil on väga hästi toimuv noorte omaalgatuse süsteem. Töötajad ise väitsid, et noorte omaalagatus on neil kaua aega hästi toiminud ja tänaseks on lisaks noorsootöötajate professionaalsusele abiks ka see, et noored on mingil määral sellest võimalusest teadlikud ja tahavad ise ka midagi teistele ära teha. Keskus ise oli sarnane Sauega kuna on suur, lisaks avatud noorsootööle saab kasutada bändiruumi ja võimlat. Noortekeskuses on ka eraldi ruum raadio salvestiste tegemiseks ning noorteleht.
Keila noortekeskusega saad lähemalt tutvuda nupul.
Fair Play meetodi kohta teadsime nii palju, et eelmisel aastal käis Evely koos Martaga Rootsis, Saksamaal ja Lätis ning õppis uut noorsootöö meetodit. Selle käigus jagas ta pilte, kuidas mängis korvpalli, aga täpsem konseptsioon ise koheselt arusaadav polnud. 2022 suvel tegime Valdekus Fair Play teemalise linnalaagri, kus üks ühele õpitud meetodit kasutasime. Kerttu ja Asso avastasid, et on vahva küll ja seda võiks kõik noorsootöötajad paremini tunda. Sedasi saigi planeeritud, et enne selle suve õuetegemisi võtame end korraks kokku ja õpime selle üheskoos Pääsküla noorsootöötajatega selgeks.
Fair Play kui sõnapaar ringleb kasutuses erinevate tähendustega, see kuidas meie seda õppisime, tuleb projektis “Score for smart youth work” osalenutega kokkulepitust. Algselt on Fair Play kolme alaga turniir, mis ühendab endas lihtsustatud tänava jalg- ja korvpalli ning ühe e-mängu. Sellest peaks ideaalis osa võtma mitmed tiimid, kes kõik mängud omavahel läbi saavad mängida. Samal ajal toimub mitu mängu korraga erinevates asukohtades ja põhimõte on kõigil mängudel sama. Iga ala on küll oma spetsiifikaga, aga iga mäng mida mängitakse, veidi erinev. Neid eristavad Fair Play reeglid, mida iga mängu mängivad kaks tiimi omavahel kokku lepivad. Fair Play reeglite mõte on vajadusel näiteks lihtsustada mängu neile, kes pole sellel alal nii oskuslikud või tuua ebavõrdsed tiimid ühele tasemele, et spordirõõmust kõik osa saaksid. Punkte saab turniiril igas mängus kahe asja eest. Võrdselt antakse maksimaalselt 3 punkti nii mängu tulemuse enda, kui Fair Play eest. Viimase hinde annab iga tiim oma vastastele enda tunnetuse järgi.
Jõudsime kõik koos järeldusele, et ehkki algne formaat on mitme alaga turniir, on selle põhimõtet võimalik lihtsustada ja kasutada ükskõik millist mängu mängides. Loodame, et peagi saavad kõik noored Fair Play rõõmust osa. Meil oli igatahes väga tore.
Fair Play