Nõmme Vaba Aja KeskusValdeku noortekeskusTeatedPrügikõnnid Valdeku Noortekeskusega 2023

Prügikõnnid Valdeku Noortekeskusega 2023

Reede, 8. dets. 2023

Aastaid on Valdeku Noortekeskuse tiim kaasa löönud Nõmme Linnaosavalitsuse korraldatud prügikõndidel, mistõttu võtsime 2023. aasta eesmärgiks korraldada üks igas kvartalis ka ise. Sel aastal korjasime prügi kokku neljal korral Nõmme Maja ümbruses või teekonnal noortekeskusest Vanaka mäeni. Noored lõid meiega kaasa neist kolmel korral ning üks kõndidest oli juba traditsiooniks saanud töötajate kõnd koostöös linnaosavalitsusega. Peame prügikõnde oluliseks, sest lisaks noortele keskkonnateemadel eeskujuks olemisele saame nende käigus luua üheskoos realistliku pildi sellest, kui palju prügi meie ümber igapäevaselt on. Kuna keskkonnahoid on meie noortekeskuse üks keskseid väärtuseid, saame prügikõndide abil oma väärtuseid, oskusi ja teadmisi noortele, aga ka laiemale kogukonnale lähemale tuua. Meie prügikõndide lahutamatuks osaks on alati noortekeskusesse naasmisel toimuv vestlus ja analüüs kogetu kohta. 

Kogu aasta peale kogutud prügi kogust on raske hinnata, kuid igal kõnnil korjasime vähemalt ühe suure prügikoti jagu väikeprügi. Prügikõndidele panustasime sel aastal kokku umbes 6 tundi ja keskmine prügi korjamise aeg oli poolteist tundi ühe korra kohta.  

Leitud prügi seas oli igal korral midagi üllatavat. Näiteks väike läbipaistev kilekott, mis täitus märtsis kurvastavalt kiiresti konidega teekonnal Nõmme Majast Vanaka mäeni ja tagasi; kolm Nõmme lehekotitäit kellegi suvekodu, mille leidsime töötajatega aprillis Vanaka mäelt; 2 rehvi, mille noored avastasid Nõmme Maja hoovi põõsastest septembris, ning palju konisid Nõmme Maja ümbrusest novembris. 

Prügikõnni järel on emotsioon alati korraga rõõmustav ja kurb, sest kuigi saame üheskoos värskes õhus aega veetes teha head oma kogukonnale, soovime sisimas, et terve prügikott ei täituks vaid tunni aja jooksul. Kuna noored märkasid, et prügi on meie ümbruses ikka veel väga palju, otsustasime ka 2024 prügikõnde oma majaümbruses jätkata. Rõõmuga ootame endaga koristama ka laiemat nõmmekate kogukonda erinevates vanusegruppides. Prügikõndidega liitumiseks hoia silm peal meie kodulehel ja sotsiaalmeedial. Toimunud prügikõndide kokkuvõtteid võid näha siit:

3.03.2023 selle aasta esimene prügikõnd

8.09.2023 kolmas prügikõnd

17.11.2023 neljas prügikõnd noorsootöö nädala raames

Meie prügikõndidest on kirjutatud kohalikus ajalehes “Nõmme Sõnumid” leheküljel 3 (artiklit näeb allpool). Sel aastal oleme lisaks tavapärastele prügikõndidele koostöös Pääsküla Noortekeskusega regulaarselt kirjutanud ka artikleid, eesmärgiga tutvustada noortekeskuste tööd ja noorsootöö olemust laiemalt kogukonnale. Plaanime jätkata nii artiklite kirjutamise kui ka prügikõndidega ka järgmisel aastal.