Nõmme Vaba Aja KeskusValdeku noortekeskusTeatedEvely käis arutlemas noortevaldkonna tulevikustsenaariumite ja valdkonna olulisuse üle ühiskonnas

Evely käis arutlemas noortevaldkonna tulevikustsenaariumite ja valdkonna olulisuse üle ühiskonnas

Neljapäev, 7. dets. 2023

Artikkel ja salvestus

Evelyl oli võimalus vestelda võrratute inimestega endale olulistel teemadel ja kõige tipuks see jutuvada sai ka video- ja helisalvestise, mis tähendab, et sellest on võimalik osa saada.
Miks see vestlus oluline oli?

  • Vestlust suunas Gethe, kes on Keila Noortekeskuse juht. Seal on väga kõrgel tasemel noorte omaalgatus ja kui keegi teab, mis on noorte jaoks oluline, siis kindlasti on see tema.
  • Vestluse osalised olid lisaks Evelyle Laineli ja Artjom. Laineli on oma valdkonna ekspert ja tema süda tuksub eelkõige huvihariduse rütmis. Artjom oli hea näide noorest inimesest, kes seda kõike päriselt kogeb. See paneb mõtlema, et kui palju tegelikult tähtsate dokumentide ja analüüside sisust noorte endini jõuab ja kuidas neid puudutab? Tema ausad vastused olid head mõistmaks kus täna paljud noored tegelikult on ja kui oluline on, et noortevaldkonna tulevikustsenaarium oleks suunaga “Eesti Utoopia” suunas.

Mis selle vestluse taust on?
2022 aastal tuli välja noortevaldkonna tulevikustsenaariumite uuring. Selle eesmärk oli luua neli võimalikku kirjeldust valdkonna tulevikuks aastaks 2030. Uuringust koorusid välja järgmised Eesti noortevaldkonna tulevikustsenaariumid:
🟢„Eesti utoopia“ (töötajaid piisavalt, väike piirkondlik ebavõrdsus),
🟡„Uhhuu-ahhaa“ (töötajaid puudu, väike piirkondlik ebavõrdsus),
🟡 “Noored sõltuvad õhinapõhisusest“ (töötajaid piisavalt, suur piirkondlik ebavõrdsus),
🔴„Nähtamatud noored“ (töötajaid puudu, suur piirkondlik ebavõrdsus).
Mis selle juures on oluline mainida, on see, et need kõik oleks lugedes justkui mingid suured utoopilised kättesaamatud kirjeldused noortevaldkonnast. Minu arust jõudsime nii mina kui Laineli selle vestluse käigus arusaamale, et mingil määral on kahjuks või õnneks just need keskpärased ja kurb stsenaarium juba käimas või kohe käivitumas.

Loe Kadi Laaneotsa artiklit ning vaata ja/või kuula podcasti siit nupult: